Sekcja Olimpiad Specjalnych OLIMP

Olimpiady Specjalne to międzynarodowy program rehabilitacyjno – sportowy adresowany do osób niepełnosprawnych umysłowo, który posiada uznanie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i obejmuje uczestników z ponad 150 krajów na całym świecie. Początek tego ruchu to rok 1966 i Pani Eunica Kennedy Shriver, siostra tragicznie zmarłego prezydenta USA – Johna Kennedy, która zapoczątkowała działalność Olimpiad Specjalnych w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Misją Olimpiad Specjalnych jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnością intelektualną, od ósmego roku życia wzwyż, całorocznego cyklu treningów i zawodów sportowych w różnych olimpijskich dyscyplinach.

Ta forma aktywności wpływa na rozwój sprawności fizycznej, daje sposobność demonstrowania odwagi, doświadczania radości i dumy z własnych sportowych osiągnięć. Akcentuje moralne i duchowe cechy osób z upośledzeniem umysłowym, pobudzając ich poczucie godności i szacunku dla siebie. Celem Olimpiad Specjalnych jest wspomaganie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez udział we współzawodnictwie sportowym oraz zwiększenie świadomości społecznej i szerzenie wiedzy na temat możliwości osób z tą forma niepełnosprawności.

To motto każdego olimpijczyka specjalnego, słowa przysięgi olimpijskiej wypowiadane w trakcie ceremonii otwarcia zawodów sportowych:

„Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku.”

Dla nas zwycięzcą jest każdy, kto podejmie trud walki i okazuje w niej swoją wytrwałość.


Klub Olimpiad Specjalnych „OLIMP”

Trenerzy:

Klub Olimpiad Specjalnych działa na terenie naszej placówki od 1994 roku, wtedy też z inicjatywy pani Małgorzaty Niewęgłowskiej-Chały powstaje Sekcja Olimpiad Specjalnych „MUMINKI”, 3 marca 2003 roku zmieniamy nazwę i teraz jako „Olimp” zawodnicy biorą udział w zawodach sportowych o zasięgu lokalnym, regionalnym, makroregionalnym, ogólnopolskim. Obecnie Klub Olimpiad Specjalnych „OLIMP” liczy 43 zawodników. Zawodnicy trenują wiele dyscyplin objętych programem Olimpiad Specjalnych. Do najpopularniejszych należą:

Uczestnictwo naszych podopiecznych w ruchu Olimpiad Specjalnych to szansa na nowe przyjaźnie i możliwość pełniejszego włączenia się w życie społeczności lokalnej. Zawodnicy przy odpowiedniej zachęcie i instrukcji mogą trenować, cieszyć się i czerpać korzyści z uprawiania sportów indywidualnych i zespołowych, dostosowanych, jeśli to niezbędne, do ich potrzeb i możliwości.


Skip to content